ZAWIADOMIENIE

Czarna Białostocka, dn. 09 marca 2011 r.

RI.6220.1.2011

DECYZJA

Na podstawie art. 71 ust. 1 i 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z § 3 ust. 1 pkt. 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397), Dyrektywą Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.01.2011 r. Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na przebudowie z rozbudową drogi powiatowej Nr 1422B droga krajowa Nr 19 – Złota Wieś – Wólka Ratowiecka na odcinku droga krajowa Nr 19 – Złota Wieś i po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku

orzekam

brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na przebudowie z rozbudową drogi powiatowej Nr 1422B droga krajowa Nr 19 – Złota Wieś – Wólka Ratowiecka na odcinku droga krajowa Nr 19 – Złota Wieś


Uzasadnienie

W dniu 10.01.2011 r. Powiatowy Zarząd Dróg w Białymstoku wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla inwestycji polegającej na przebudowie z rozbudową drogi powiatowej Nr 1422B droga krajowa Nr 19 – Złota Wieś – Wólka Ratowiecka na odcinku droga krajowa Nr 19 – Złota Wieś. W dniu 13.01.2011 roku Burmistrz Czarnej Białostockiej podał do publicznej wiadomości informacje związane z projektem, na podstawie art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronnie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko w związku z tym iż, liczba stron powyższego postępowania przekracza 20, stosuje się art. 49 k.p.a. Działki, na których planowana jest budowa nie są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Po uwzględnieniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, działając zgodnie z wytycznymi zawartymi w § 3 ust. 1 pkt. 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397) postanowieniem z dnia 15.02.2011 r. nie stwierdził konieczności sporządzenia przedmiotowego raportu oraz przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, w tym na obszar Natura 2000.

1. Postanowienia o odstąpieniu od konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla w/w inwestycji:

a) Postanowienie Nr 35/NZ/2011 z dnia 01 lutego 2011 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, (pismo znak NZ-824-20/11).

b) Pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia
26 stycznia 2011 r. o Nr WOOŚ-II.4240.52.2011.MR.

2. Postanowienie Burmistrza Czarnej Białostockiej o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko Nr RI.6220.1.2011 z dnia 15 lutego 2011 roku.

3. Charakterystyka przedsięwzięcia i karta informacyjna przedsięwzięcia stanowią załączniki do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

4. Warunki realizacji przedsięwzięcia zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.).

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a) Skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

Przedmiotowe przedsięwzięcie, przewiduje wykonanie przebudowy z rozbudową drogi powiatowej o długości 2,1 km, z dostosowaniem jej do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. (Dz. U. Nr 43, poz. 430 z dnia 14 maja 1999 r. ze zm.). Przedsięwzięcie zlokalizowane zostało w większości w istniejących liniach rozgraniczających pasa omawianej drogi powiatowej z częściową zajętością przyległego terenu niezbędnego do zrealizowania tej inwestycji. Inwestycja zlokalizowana na terenie gminy Czarna Białostocka. Droga powiatowa Nr 1422B na omawianym odcinku przebiega przez tereny o zabudowie zwartej, luźnej i przez tereny o zagospodarowaniu rolniczym oraz leśnym. Droga powiatowa Nr 1422B ma powiązanie z drogą krajową Nr 19 Białystok – Kuźnica Białostocka, z drogą powiatową Nr 1421B droga krajowa Nr 19 – Ruda Rzeczka – Wólka Ratowiecka – Klimki – Czarna Wieś Kościelna. Klasa drogi – L (lokalna), jednojezdniowa, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. W ramach przedmiotowego przedsięwzięcia realizowane będą prace obejmujące:

- wykonanie nawierzchni bitumicznej z betonu asfaltowego szerokości 5,5 m na przekroju szlakowym i 6,0 m na przekroju ulicznym z wymaganymi poszerzeniami na łukach poziomych,

- ustawienie krawężników betonowych,

- wykonanie chodnika z kostki brukowej betonowej,

- wykonanie wjazdów bramowych z kostki brukowej betonowej,

- wody opadowe z pasa drogowego w miejscu gdzie zaprojektowany został przekrój uliczny odprowadzane będą poprzez wpusty do projektowanej kanalizacji deszczowej.

W miejscach gdzie występuje przekrój szlakowy wody opadowe będą odprowadzane powierzchniowo za pomocą rowów przydrożnych do naturalnych cieków wodnych. Skala przedsięwzięcia:

- szerokość jezdni – 5,5 m przekrój szlakowy,

- szerokość jezdni – 6,0 m przekrój uliczny,

- szerokość chodnika – zmienna,

- szerokość poboczy – 1,25 m,

- spadek poprzeczny jezdni – 2,0% (daszkowy na prostej),

- spadek poprzeczny jezdni na łuku poziomym – jednostronny,

- spadek poprzeczny chodników – 2,0% w kierunku jezdni.

b) powiązanie z innymi przedsięwzięciami, w szczególności nakładanie się oddziaływań:

- brak powiązań,

c) wykorzystywanie zasobów naturalnych:

- brak,

d) emisja i wystąpienie innych uciążliwości:

- w trakcie prowadzenia robót emitowany będzie hałas, zanieczyszczenie powietrza ze spalin od pracujących maszyn i wibracji. Emitowane w trakcie robót zanieczyszczenia, hałas, wibracje będą miały charakter krótkotrwały i odwracalny. Nie przewiduje się wprowadzania zanieczyszczeń do środowiska w trakcie realizacji inwestycji.

e) ryzyko wystąpienia awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji
i stosowanych technologii:

- brak takiego ryzyka ze względu na charakter inwestycji.

2. Usytuowanie przedsięwzięcia - ze zwróceniem uwagi na możliwość zagrożenia środowiska - zwłaszcza przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się środowiska i odnawianie się zasobów naturalnych, walory przyrodnicze i krajobrazowe – uwzględniające:

a) Obszary wodno-błotne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

b) Obszary wybrzeży:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

c) Obszary górskie lub leśne:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

d) Obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

- otulina Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Witolda Sławińskiego. Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji ze względu na jej charakter i położenie w istniejących ciągach drogowych.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.), oraz planowane obszary sieci NATURA 2000:

- Obszary NATURA 2000 Puszcza Knyszyńska. Stwierdza się brak negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji na obszar chroniony NATURA 2000 ze względu na jej charakter i lokalizację przedsięwzięcia. Nie będzie miała ona żadnego negatywnego wpływu na florę i faunę oraz krajobraz.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

- brak takich obszarów w bliskim sąsiedztwie inwestycji,

h) gęstość zaludnienia:

- w obszarze planowanej inwestycji w części znajduje się wyłącznie zabudowa zagrodowa wsi Złota Wieś.

i) obszary przylegające do jezior:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji,

j) obszary ochrony uzdrowiskowej:

- brak obszarów w pobliżu terenu inwestycji.

3. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt. 1 i 2 wynikające z:

a) Zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

- przedsięwzięcie nie będzie stanowić uciążliwości dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości zarówno w fazie realizacji jak i późniejszej eksploatacji. Zasięg oddziaływania inwestycji zamknie się w granicach nieruchomości.

b) Transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

- brak transgranicznego oddziaływania ze względu na charakter inwestycji.

c) Wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

- bezpośrednie oddziaływania będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu
i okresu przebudowy dróg.

d) Prawdopodobieństwa oddziaływania:

- głównymi oddziaływaniami, związanymi z fazą budowy będą uciążliwości związane z hałasem pochodzącym z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie budowlanym.

e) Czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania:

- główne oddziaływania, związane z fazą budowy, będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie. Nie przewiduje się wprowadzania zanieczyszczeń i energii do środowiska w trakcie realizacji inwestycji.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego zapewniono stronom czynny w nim udział. Zwolniono z opłaty skarbowej na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 09.09.2000 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku 15-213, ul. Mickiewicza 3, za pośrednictwem Burmistrza Czarnej Białostockiej, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

 

 

Otrzymują:

1) RDOŚ w Białymstoku

ul. Dojlidy Fabryczne 23

15-544 Białystok

2) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

ul. Warszawska 57A

15-062 Białystok

3) Wnioskodawca

4) strony zgodnie z art. 49 k.p.a.

5) a/a

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej

Wytwarzający/odpowiadający: Piotr Kupiński

Wprowadzający: Piotr Kupiński

Data modyfikacji: 2011-03-11

Opublikował: Administrator Systemu

Data publikacji: 2011-03-11